بررسی ابعاد مشارکت در آستانه انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تا چهار روز دیگر با حضور حماسی مردم برگزار می‌شود، کارشناسان حاضر در میزگرد ایسنای گلستان، تبلیغات نادرست، شفافیت در گفتار، نداشتن برنامه و قانون مداری نامزدها را از جمله مهمترین مسائل فراروی یک انتخابات برشمردند و بر ضرورت حل آن‌ها در انتخابات آینده تأکید کردند.
کد خبر: ۱۱۷۲۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۹ 24 June 2024

به گزارش تباناک گلستان، شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش در سانحه هوایی موجب شد، انتخابات زودهنگامی را در روز هشتم تیرماه برگزار کنیم، بسیاری از رسانه‌های فارسی زبان بیرون از کشور از جمله صدای آمریکا، ایران اینترنشنال، شبکه‌های سلطنت‌خواه و مخالفان انقلاب اسلامی همانند گذشته فعالیت گسترده‌ای علیه انتخابات در پیش گرفته‌اند و باز هم مردم را به تحریم انتخابات تشویق می‌کنند.

از سوی دیگر، عواملی شامل، شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای، استانی و شهرستان بر نوع و  میزان مشارکت مردم در انتخابات تأثیرگذار است.

همچنین ارزیابی عملکرد مسئولان و انتظارات حال حاضر مردم از آن‌ها و همچنین نوع ساماندهی فضای سیاسی برای مشارکت عمومی نیز در این باره بسیار تأثیرگذار است، با این حال با توجه به اهمیت انتخاب رئیس جمهور در نظام سیاسی کشور که تعیین‌کننده حال و آینده کشور است، حضوری پرشور و انتخابی آگاهانه در صحنه انتخابات ضرورت دارد.

در همین ارتباط خبرگزاری ایسنای گلستان میزگردی با عنوان «ضرورت مشارکت حداکثری، ویژگی‌های فرد اصلح و چالش‌های پیش روی انتخابات » با حضور «محمدرضا بهرامی» دبیر مجمع نخبگان دانشگاهی و حوزوی استان و کارشناس سیاسی، «مصیب عباسی» عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان و سیدجواد محمدزاده رئیس تبلیغات اسلامی گرگان برگزار کرد.

رئیس هیئت اجرایی کشور باید مدیری کارآمد و قوی باشد

محمدرضا بهرامی با اشاره به ویژگی‌های فرد اصلح اظهار کرد: رئیس هیئت اجرایی کشور باید مدیری کارآمد و قوی بوده و به ارزش‌های اسلام و انقلاب پایبند باشد و علاوه بر آن همانند شهید رئیسی خستگی‌ناپذیر باشد.

وی با تأکید اینکه رئیس جمهور باید با مردم صمیمی بود و خود را از آن‌ها بداند، گفت: بخشی از این ویژگی‌های ارزشمند را می‌توان در شخصیت شهید رئیسی، شهید رجایی و شهید بهشتی مشاهده کرد.

عضو مجمع نخبگان دانشگاهی و حوزوی گلستان استکبارستیزی، پاکدامنی، قانونمداری، شجاعت و مقاومت در برابر فشارهای دشمن، بصیر بودن، مدیریت زمان داشتن، داشتن تقوا، ساده زیستی و دوری از تجمل گرایی را از دیگر ویژگی‌های رئیس جمهور منتخب برشمرد و اضافه کرد: رئیس جمهور منتخب باید صادق الوعد باشد و به وعدهای خود عمل کند.

رئیس جمهور آینده هم باید کارشناس باشد و هم مدیر

وی در پاسخ به این سؤال که رئیس‌جمهور باید کارشناس باشد یا مدیر گفت: رئیس جمهور آینده هم باید کارشناس باشد و هم مدیر و در واقع شرط مدیر بودن این است که کارشناس باشید.

بهرامی با اشاره به اینکه دادن وعده‌های تکراری بدون سرانجام از سوی نامزدهای ریاست جمهوری  سبب لطمه زدن به اعتماد عمومی جامعه می‌شود، افزود: نپرداختن به اولویت‌های جامعه باعث ایجاد فاصله بین مردم و مسئولان می‌شود به طور مثال رئیس جمهوری که به اقتصاد و معیشت که مهمترین دغدغه مردم است توجه نکند، اعتماد مردم را از دست می‌دهد.

نامزدهایی انتخابات با زبان مردم سخن بگویند

کارشناس سیاسی گلستان بیان حرف‌های غیر قابل فهم و تخصصی از سوی نامزدهای ریاست جمهوری را به عنوان یکی دیگر از چالش‌های انتخاباتی نام برد و اضافه کرد: اگر کاندیداها بیش از حد کلاسیک و تخصصی حرف بزنند و نتوانند با زبان مردم با آن‌ها سخن بگویند یک ضعف است.

تبلیغات نادرست چالش پیش روی نامزدهای ریاست جمهوری
وی با اشاره به تبلیغات نادرست از سوی برخی کاندیداها و طرفدارانشان  ادامه داد: امروز در عرصه تبلیغات رسانه‌ها حرف اول را می‌زنند و نمی‌توان منکر قدرت رسانه‌ها شد اما با این وجود دیده می‌شود برخی کاندیداها تبلیغات خود را به چاپ بنرهای چند متری محدود می‌کنند که تنها آلودگی بصری ایجاد می‌کند.

بهرامی با توضیح اینکه همانطور حضور حداکثری مهم است، انتخاب اصلح نیز اهمیت دارد، ادامه داد: اگر مردم به حد مطلوب پای صندوق‌های رای نیایند ما برای حل مسائل بین‌المللی با چالش و بحران روبرو خواهیم شد، زیرا  هرچقدر حضور مردم در پای صندوق‌های رای بیشتر باشد باعث افزایش اقتدار کشور خواهد شد.

مصیب عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان با اشاره به اینکه نامزدهای ریاست جمهوری باید بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی با هم رقابت کرده و از گفتمان متعارض بپرهیزند، گفت: گفتمان انقلاب اسلامی باید مبنای عمل همه کاندیداها قرار گرفته و احزاب برپایه این گفتمان جلو بروند.

وی  با تأکید اینکه رئیس جمهور باید با گفتمان امام خمینی (ره) که معیار و مبنای انقلاب است، با مردم گفت‌وگو کند، گفت: اساس این گفتمان بر پای اسلام، ایران، قانون اساسی و ولایت فقیه است و اگر هر شش نامزد انتخابات این اصل را رعایت کنند، یکپارچگی گفتمان در کل کشور رقم خواهد خورد.

عباسی خستگی ناپذیری، برنامه محوربودن، قانون مداری، پرهیز از خویشاوند سالاری و صلابت در گفتار در عرصه سیاسی را از ویژگی‌های فرد اصلح برشمرد و افزود: رئیس جمهور آینده نماینده یک تمدن کهن است و باید مراقب باشد زمانی که سخن می‌گوید، دشمن را ناامید و ملت ایران را امیدوار کند.

هرچقدر مدیر سابقه اجرایی بیشتری داشته باشد کمتر دچار اشتباه می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان در پاسخ به این سؤال که رئیس جمهور باید کارشناس باشد یا مدیر گفت: هر چقدر مدیر سابقه اجرایی بیشتری داشته باشد کمتر دچار اشتباه شده و گول عدد و رقم و نمودارهای رنگی را در گزارشات غیرواقعی نخواهد خورد.

عباسی با توضیح اینکه رئیس جمهور باید در حضور نمایندگان از بودجه سنواتی و یا وزیر خود در قبال استیضاح دفاع کند، گفت: رئیس جمهور حتماً باید کارشناس باشد و کارشناس بودن به معنای این است که کار را بشناسد و لازم نیست با همه جزئیات آشنایی داشته باشد.

وی شهید رئیسی را مبلغ واقعی گفتمان انقلاب اسلامی دانست و افزود: شهید رئیسی گفتمان انقلاب اسلامی مبنای برنامه‌های  داخل و خارج از کشور خود قرار داده بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان با تأکید اینکه نتیجه ظاهر شدن با زبان لرزان و پای سست در برابر سلطه گران، تسلیم و سازش است، گفت: جمهوری اسلامی با تعامل با دنیا مشکلی ندارد اما با

رژیم سلطه‌گر و نژادگرا مذاکره نخواهد کرد.

ناتوانی برخی دولت‌ها در تحقق وعده‌های مصوب سبب ناامیدی مردم می‌شود

عباسی حضور پرشو در پای صندوق‌های رای را عامل افزایش اقتدار و قدرت و امنیت ملی دانست و افزود: ناتوانی برخی دولت‌ها در تحقق وعده‌های مصوب سبب ناامیدی مردم می‌شود.

وی با تأکید اینکه رئیس جمهور باید مبارزه با فساد را از بدنه دولت و نزدیکان خود آغاز کند، گفت: برخورد با فساد باعث‌ امیدواری و افزایش مردم در انتخابات و مدارا کردن با مفسدین موجب دلخوری و عدم مشارکت مردم در انتخابات می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان القا ناامیدی در جامعه را دهن کجی به گفتمان انقلاب اسلامی دانست و افزود: مردم باید به افراد فعال در ستاد انتخاباتی توجه کنند تا بتوانند فرد اصلح را درست تشخیص بدهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان ادامه داد: برخی طرفداران نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آن به جای ارائه برنامه دادن به شعارهای تبلیغاتی و وعده و وعید هستند و این یک آسیب و به دور از اخلاق انتخاباتی است.

«سیدجواد محمدزاده» رئیس تبلیغات اسلامی گرگان با بیان اینکه بالاترین معیار برای انتخاب فرد اصلح را می‌توان با توجه به معیارهایی اخلاقی و رفتاری حضرت علی (ع) در زمان زمامداری‌ ایشان پیدا کرد، گفت: حضرت علی (ع) توصیه‌های ارزشمندی به مالک اشتر به عنوان استاندار گلستان دارد که مطالعه آن می‌تواند به ما در شناخت فرد اصلح کمک کند.

وی نداشتن گفتمان در برخی شخصیت‌ها در کشور را چالش امروز کشور برشمرد و افزود: گفتمان داشتن به معنای این است که حرف انقلاب اسلامی را بلند مطرح کند و به معنای کارکردن و خدمت‌رسانی نیست.

رئیس تبلیغات اسلامی گرگان توقف‌گرا بودن و تلاش کردن برای حفظ وضعیت موجود را از ویژگی‌هایی دانست که مانع رشد و پیشرفت کشور می‌شود و اضافه کرد: رئیس جمهور آینده باید همانند شهید رجایی تحول گرا باشد.

محمدزاده اخلاق مداری را ویژگی بارز شهید رئیسی دانست و افزود: پیامبر گرامی اسلام (ص) با اخلاق نیک اسلام را نشر داده و  رسالت خود را به ثمر رسانید.

وی جهان شمول بودن را به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های مهم رئیس جمهور برشمرد و اضافه کرد: برای آنکه رئیس جمهور بتواند مشکلات کشور را حل کند باید بتواند تعامل درست و سازنده‌ای با کشورهای دنیا برقرار کند.

رئیس تبلیغات اسلامی گرگان عدم صداقت برخی مسئولان و نامزدهای پیشین را از چالش‌های مشارکت دانست و افزود: شعارگرایی و عدم شفافیت مسئولان باعث ناامیدی و عدم مشارکت مردم در صحنه انتخابات خواهد شد و مسئولان باید به شدت از آن خودداری کنند.

محمدزاده یا تأکید اینکه نامزدهای انتخابات در مورد مسائل مختلف نظیر ازدواج، اشتغال، اقتصاد، حجاب، ورزش صادقانه برنامه‌های خود را ارائه دهند، گفت: همه ما کسانی را که شورای نگهبان تأیید صلاحیت کرده‌ را  افراد صالحی می‌دانیم ولی همه باید تلاش کنم تا اصلح‌ترین فرد را به عنوان ریاست جمهور انتخاب کرده و با حضور حداکثری خود بار دیگر قدرت جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان بکشیم.
/ایسنا

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار