رئیس کل دادگستری گلستان می گوید : منابع طبیعی ، شهرداری ها و اداره کل زندان های استان از جمله اداره هایی هستند که در نامه به دادگستری ، کارهایی که به عنوان مجازات های جایگزین زندان می توانند از ظرفیت محکومان استفاده کنند پیشنهاد داده اند.
کد خبر: ۶۹۹۸۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳ 06 January 2019

به گزارش تابناک گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادگستری کل گلستان ،هادی هاشمیان افزود: نهالکاری، پاکیزگی محیط زیست و حاشیه ی جنگل ها،کمک به بهسازی مدارس، حرفه آموزی ، خدمات عمومی رایگان در شهرداری ها از جمله موارد پیشنهادی هستند که قضات ما نیز در محاکم برای محکومانی که جرایم غیرعمد و سبک مرتکب شده اند و سابقه ی کیفری هم ندارند ، صادر می کنند.

هاشمیان در ادامه سخنان خود از افزایش صدور آرای جایگزین حبس در سال 97 خبر داد و گفت: قضات گلستانی از ابتدای امسال تا کنون یبیش از 3 هزار رای جایگزین زندان صادر کرده اند که از مدت مشابه پارسال 31 درصد بیشتر است.

هادی هاشمیان افزود : علاوه بر این آرا، قرار تعلیق تعقیب در مرحله دادسرا (مختومه شدن پرونده در مرحله دادسرا با هدف جلوگیری از برچسب زنی به افراد)، آزادی مشروط و تعلیق مراقبتی (مجازات حبس متهم برای مدت معینی معلق و دستوراتی برای بازسازی شخصیت متهم مانند دوره‌های تربیتی، آموزشی یا ترک اعتیاد صادر می‌شود) از دیگر نهادهای پیش بینی شده در قانون است که قضات گلستانی امسال برای محکومان صادر کردند.

به گفته وی، جلوگیری از برچسب مجرمیت به افراد و رویکرد اصلاح متهم از اهداف صدور آرای جایگزین حبس است.

رئیس کل دادگستری گلستان با تاکید بر این که استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به معنای آسان گرفتن به مجرمان خطرناک نیست تصریح کرد:در جرایم خشن و جرایمی که پای جان و ناموس مردم و امنیت جامعه در میان است نگاه قانونگذار و رویکرد قضات، سختگیرانه است.

گلستان از استان‌های پیشرو در صدور آرای جایگزین حبس است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار